Jaunumi
Saderīgo viedokļu simbioze
Kad tuvojas jaunais mācību gads, Latvijas Skolu muzeju biedrības valde aicināja izglītības iestāžu muzeju pedagogus tikties Rīgā, lai smeltos iedvesmu aizsāktajiem un jaunajiem izaicinājumiem. Muzeju valdes priekšsēdētāja Vēsma Sūna bija parūpējusies, lai tikšanās notiktu raiti.
Vispirms mūs aicināja Sarkandaugavas pamatskolas direktors Guntars Jirgensons. Viņš bija sagatavojis skolas vēstures prezentāciju atbilstoši muzejnieku interesēm un izstāstīja arī par savu sadarbību ar muzeja vadītāju Dzintru Paukštu, uzsverot rūpes par skolas tradīcijām un tās vēstures nozīmīgumu. Izglītības iestāde izgājusi cauri dažādiem nosaukumiem un atšķirīgam skolēnu skaitam – no 1200, līdz tagad pamatskolā aizvadītajā mācību gadā zināšanas apguva vairs 296 skolēni. Skolā pedagogu pietiekoši, un daudz domāts par atbalsta personālu skolēniem. Uzzinājām, kā skola gatavojas septembrim, kāpēc direktoram muzeju lietas ir sirdij tuvas, kā pārkārtos ikdienas darbu, līdz tiks pabeigts moderns virtuves iekārtojums. Skolas lepnums ir izveidotais iekšpagalms, fasāde, infrastruktūra un parks, kas rūpju un prieka vērts. Vecāki iesaistās remontdarbos un kabinetu iekārtošanā. Skola sadarbojas ar Sarkandaugavas attīstības biedrību.
Bēniņu stāvā atrastas telpas (2024. gadā) un iekārtots skolas muzejs. Tam pirmsākumi (kopš 2003. gada) un sagatavotie materiāli rodami iepriekšējo pedagogu – Irēnas Raģes un Lidijas Garozas devumā. Muzeja vadītāja Dz. Paukšta ir lietas kursā par visu skolas dzīvi, jo te strādā 50 gadus, bet muzeju vada 14 gadus. Jaunā muzeja telpa ir plaša, un pārliekamie stendi iegūti no Kara muzeja. Krājumā dažādu gadu literārie žurnāli. Ir skolotāji un absolventi, kuri par sevi sagatavojuši individuālus materiālus un atdevuši glabāšanā muzejam. Mazos muzeja apmeklētājus aizraujot skolas makets. Ieskatu guvām, kā šeit izkārtoti un uzglabāti skolas dzīves materiāli, un jāsecina, ka katram muzejam izgaismojas savs redzējums. Novadpētniecības pulciņā iesaistīti skolēni no vienas klases. Skolā darbojas Brīvā laika centrs “Kabata”, kur visbiežāk uzturas jaunāko klašu skolēni, lai atpūstos un spēlētos.
Laiks nemanot aizskrēja Aldara muzejā, kur atraktīvi gids iepazīstināja ar alus brūvēšanas vēsturi, ar ēkām, ierīcēm un sastāvdaļām. Uzzinājām, kas piešķir produktam dažādas garšas.
Izejot cauri Dauderu parkam, redzams, cik plaša un sakopta ir šī dabas vieta. Cik grezna ir Dauderu savrupmāja!
Satiktie cilvēki un pozitīvais lādiņš aicinās skolu muzejniekus aktivitātēm. Paldies V. Sūnai par kopā būšanu!
Inese Birzkope, Rencēnu pamatskolas novadpētniecības muzeja speciāliste
Grupas dalībnieku fotogrāfijas