Jaunumi

Par mums raksta laikraksts “Latvija Amerikā”

Pievienots: 13/10/2016

Rīgā atklāta plāksne izcilam paidagogam

Laikraksts //Latvija Amerikā 08.10.2016.

(LETA) Rīgā, Martas ielā 5, atklāta piemiņas plāksne paidagogam Ģedertam Odiņam (1877-1938). Plāksnes izgatavošanas iniciātore bija Skolu mūzeju biedrība, kas tādējādi vēlējās godināt 20. gadsimta pirmās puses progresīvo skolotāju darbību. Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputāti iepriekš atbalstīja piemiņas plākšņu izveidi diviem izciliem paidagogiem – Jānim Grestem, kuŗam piemiņas plāksne tika atklāta 2013. gadā, un Odiņam. Abas piemiņas plāksnes veidojis tēlnieks Jānis Strupulis. Piemiņas plāksne atklāta Martas ielā 5, jo tieši tur savulaik izveidojās centrs, kur skolotāji sāka darbu mācību programmas satura atvieglošanai un veidoja mācību uzskates līdzekļus ar praktisku pielietojumu. Viņi strādāja radoši, bez atlīdzības, no pamatdarba brīvajā laikā. Odiņš mācījās un strādāja vairākās vietās Latvijā un Krievijā. Sākuma paidagoģisko izglītību viņš ieguva Ventspilī un Kuldīgā, mācības turpināja Sanktpēterburgas Skolotāju institūtā, kuŗu beidza ar labu novērtējumu un saņēma tiesības zināšanas papildināt Leipcigā un Vīnē. 1906. gadā viņš ieradās Rīgā un sāka darba gaitas kā inspektors Ata Ķeniņa privātajā tirdzniecības skolā, 1907. gadā ar domubiedriem izveidoja Skolotāju savienību. Tās pakļautībā tika atvērta Nikolaja II tirdzniecības skola latviešiem, Odiņam kļūstot par skolas pārzini. Tā darbojās kā elementārskola, tirdzniecības un komercskola ar saskaņotām programmām. Te strādāja izcili Latvijas paidagogi, piemēram, Greste, Kārlis Dēķens, Pēteris Kūla. Odiņš lielu uzmanību pievērsa tam, lai skolotāji dalītos ar pieredzi, publicējot rakstus mēnešrakstā “Izglītība”, žurnālā “Nākotne” un citos izdevumos.