Jaunumi

Pieredzes apmaiņas iespējas. Labas prakses piemērs.

Pievienots: 06/03/2017

Tikšanās Tālavas valsts galvaspilsētā

 

Teiksmām un leģendām apvītajā un reāliem notikumiem izgaismotajā Trikātas vēsturē ielūkojās starpnovadu skolu muzeju vadītāji un novadpētnieki, kā arī ieinteresētie, Trikātas pamatskolas direktores vietnieces Ingas Boškinas aicināti. Vispirms iepazināmies ar Trikātas šokolādes ražotni „R CHOCOLATE” un piedalījāmies meistardarbnīcā, veidojot  savas šokolādes pēc izdomas un sajūtām.

Saieta namā „Depo”mūs sagaidīja un pārsteidza Trikātas pamatskolas 5. klases skolniece Elīza Evelīna Pētersone – Dižās stāstnieces titula ieguvēja ar dziesmu un vairākiem stāstiem. I. Boškinas vēstures apkopojumā iepazinām trīs izcilos Latvijas ģenerāļus no Trikātas: Jāni Balodi, Kārli Goperu un Robertu Dambīti. Visplašāko uzziņu guvām tieši par J. Balodi. Videoierakstos izsekojām vietas vēsturei un dabas pirmreizībai ar Tālavas ķēniņa pagātni. Reklāmas fragmentos kādreiz iecerētai latviešu filmai no Jāņa Lejiņa triloģijas „Zīmogs sarkanā vaskā” iepazinām Trikātas pagātnes notikumus aktieru spēlē. Bet vai iecere realizējusies, nav apstiprinājuma.

Guvām ierosmi par to, kā šeit apkopoti materiāli un izveidota to eksponēšana par svarīgiem notikumiem un vēsturiskām personībām. Radās priekšstats, ka trikātieši prot sargāt savus svētumus un iespēju robežās darbojas gan idejas vārdā, gan racionāli. I. Boškinai ir savas neparastas ieceres, kā pagasta vēsturi varētu padarīt aplūkojamu netradicionālā veidā, sagaidot Latvijas simtgadi.

Latvijas Skolu muzeju valdes priekšsēdētāja Ineta Amoliņa atgādināja, ka noslēdzies Okupācijas muzeja rīkotais radošais konkurss „Cilvēki – Latvijas novadu dārgumi”. Ja tajā rudenī  piedalīties pieteicās 300 skolēnu, tad noslēdzot aprakstus, izrādījās, ka tikai 140 bijis laika un uzņēmības piedāvātajos variantos pastāstīt par savu novadu labiem ļaudīm. No Vidzemes skolām saņemti 49 interesanti veidoti darbi. 22. martā Valmieras VĢ notiks noslēguma pasākums ar izvērtējumu, bet 28. aprīlī labākie darbu autori un viņu skolotāji dosies uz Rīgu, kur Kara muzejā notiks konference „Latvijas liktenis – mans liktenis” kopā ar Jaunsardzi.

 

Inese Birzkope, Rencēnu pamatskolas novadpētniecības muzeja pedagoģe